Když jsem si v roce 1986 pořizovala prvního psa ve svém životě, vůbec jsem netušila, že to bude okamžik, kterým se ze mě stane milovník kokrů, kynolog a myslivec. Byla to vlastně jen shoda okolností, že oranžoví bělouši u mě navždy zvítězili.
První kokřík DINO Z ÝKLEVU (23.6.1986 – 21.10.2001) – (Harold z Blatova x Deisy Šidlovák), na nás u chovatele „zbyl“. Původně jsme chtěli modrou běloušku, fenku. Dino byl pes s velkým P. Všichni jste pravděpodobně začínali podobně i když dnes třeba máte známé chovné stanice a desítky odchovů. Víte, že první pes byl jen jeden a člověk na něho nemůže zapomenout. Já vděčím Dinovi za to, že mi ukázal o co je bohatší život se psem, co se odehrává v jeho hlavě i duši. Jedním slovem – kamarád. Víc učil on mě než naopak. Dokázali jsme spolu absolvovat ZV, BZ, PZ, LZ a získali titul šampion ČR.
DINO Z ÝKLEVU (23.6.1986 – 21.10.2001)
Himzöhazi le Marron – "Marko" (6.5.1992 – 4.1.2008)
V roce 1992 přišel z Maďarska druhý oranžový bělouš – HIMZÖHAZI LE MARRON – "Marko" (6.5.1992 – 4.1.2008) – (Lindridge Dark Shadow x Bozóglietti Blue Emotion). Snažila jsem se vybrat zajímavou krev, která by se v chovu kokrů u nás uplatnila. I Marko složil ZV, LZ a BZ a získal titul šampiona ČR.
V říjnu 2002 jsem se díky přátelům dozvěděla o narození 5 oranžů v chovné stanici ve Finsku.
Vánoční dárek se jmenoval LEADING-LIGHT PHENOMENAN – "Bronzo" – (9.10.2002 – 31. 10. 2017) – (Backhills Garibaldi x Leading Light Somelike it Hot). Štěňátko jsem vybírala jen podle fotek v emailu. Náhoda a osud mi přál, získala jsem psa, který mi umožnil seznámit se s řadou evropských chovatelů, projet mnoho výstav v celé Evropě. Bronzo získal mnoho kvalitních titulů, včetně jednoho z nejcennějších - Interšampiona. Složili jsme ZV, BZ, PZ, SVP. Bronzo pro mě znamená strašně moc. Má úžasnou povahu, krásný exteriér, dokonalý pohyb, náruživý temperament a lovecké vlastnosti. Je to neuvěřitelně milý společník, otec řady úspěšných potomků především v cizině. Život se třetím oranžem utíká strašně rychle, ale on jakoby nestárne. Přišel však čas pořídit mu kamaráda, kterému by předal vše co zná a umí. Vybrat bylo pro mě hodně těžké. Pořád jsem porovnávala, hledala, vybírala, hodnotila. Posuzovala jsem všechno, starší o víc než dvacet let a bohatší o zkušenosti a informace. Pak padla volba na čtvrtého – jak jinak – oranžového bělouše.
LEADING-LIGHT PHENOMENAN – "Bronzo" – (9.10.2002)
ALLERT'S HERTOG – "SAURO" (3.2.2012)
A na jaře roku 2012 jsme jeli do Švédska. V chovné stanici Allert's se narodil ALLERT'S HERTOG – "SAURO" (3.2.2012) – (Charbonnel Blue'n' Yellow x Allert's Amarulla). Jaký bude? Bude to mít těžké po úspěšném Bronzovi. Zatím je malý, ale vidím řadu rozdílů. Noblesní, anglický kokršpaněl. Doufám a moc bych si přála, aby moje volba byla šťastná. I tomuto oranžovému klukovi dám všechnu péči, lásku, práci a výstavy, jestli na to bude mít. A to opět ukáže budoucnost. Držím ti palce, Sauro!
Na závěr bych strašně ráda poděkovala mým blízkým a dlouholetým kamarádům, kteří mi celý život pomáhají s úpravou, výcvikem a dobrými radami.